Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Turystyka uzdrowiskowa w Polsce i jej funkcje.

13 listopada 2020


Turystyka uzdrowiskowa to podróż w określonym czasie do miejsc ze statusem uzdrowiska. Każdy udaje się tam dobrowolnie aby poprawić lub utrzymać aktualny stan zdrowia. Turystyka uzdrowiskowa w Polsce umożliwia wypoczynek fizyczny oraz psychiczny za pomocą różnego rodzaju terapii i czynników środowiska naturalnego.

Rodzaje uzdrowisk w Polsce

Uzdrowiska w Polsce można podzielić pod względem ich położenia:- nadmorskie położone w odległości nie większej niż 3 km od morza, np.

  • Kamień Pomorski, Świnoujście, Ustka i Sopot ;
  • podgórskie np. Piwniczna Zdrój, Szczawno Zdrój, Ustroń oraz Wpienne;
  • górskie leżą na wysokości 400-800 m n.p.m., np. Krynica Zdrój, Rabka Zdrój, Świeradów Zdrój i Żegiestów Zdrój;
  • nizinne położone na wysokości maksymalnie 300m n.p.m., np. Augustów, Busko Zdrój, Gołdap lub Konstancin.

Kolejnym wyznacznikiem dzielącym uzdrowiska są występujące na danym obszarze czynniki lecznicze pomagające w powrocie do zdrowia:

  • wodolecznictwo czyli hydroterapia polegająca na stosowaniu wody na zewnątrz organizmu. Woda ta występuje w różnych stanach: ciekłym, gazowym i stałym. Woda leczy dzięki odpowiednio dobranej temperaturze oraz ciśnieniu. Hydroterapia wpływa na układ krążenia oraz układ nerwowy;
  • borowinowe to leczenie za pomocą borowiny. Stosuje się je podczas chorób reumatycznych, problemów ginekologicznych oraz podczas niektórych dolegliwości związanych z narządami wewnętrznymi;
  • morskie to talasoterapia polega na wykorzystaniu morskiego klimatu oraz wody a także innych substancji pochodzenia morskiego, np. piasku lub glonów;
  • lecznictwo podziemne inaczej subterraneoterapia to leczenie z wykorzystaniem atmosfery występującej w podziemiach, mającej działanie terapeutyczne.

Zadania uzdrowisk

Uzdrowiska mają za zadanie poprawić lub utrzymać aktualny stan zdrowia kuracjuszy. Wykorzystują do tego klasyczne formy leczenia w połączeniu z nowoczesnością i odpowiednimi urządzeniami. Wyróżnikiem uzdrowisk jest możliwość leczenia chorych w różnym stadium choroby, a także wykwalifikowany i doświadczony personel i konkretna specjalizacja na wysokim poziomie jakościowym.
Funkcją uzdrowisk poza leczeniem, rehabilitacją oraz profilaktyką i odpoczynkiem jest dobranie odpowiedniej metody leczenia po wcześniejszej diagnostyce. Zapewnienie kuracjuszom bezpieczeństwa, edukacji, kultury oraz różnego rodzaju imprez i rozrywki w wolnym czasie.

Aby uzdrowisko dobrze spełniało swoją rolę musi spełniać konkretne wymogi jakimi są:

  • zapewnienie uczestnikom miejsc noclegowych oraz wyżywienia,
  • posiadanie miejsc do zabiegów oraz badań i stawiania diagnozy,
  • odpowiednie środki lecznicze oraz zaplecze sanitarne,
  • posiadać ośrodek kultury oraz wydzielone miejsce zielone na terenie ośrodka aby móc w nim wypoczywać i się relaksować,
  • miejsce to musi mieć swój niepowtarzalny klimat i nastrój.

Turystyka uzdrowiskowa w Polsce ciągle się rozwija i jak najbardziej chce trafić w potrzeby swoich pacjentów poprzez ulepszanie jakości zabiegów oraz ich unowocześnianie.

Hotel ze spa

Redakcja netholiday.pl

Miłośnicy survivalu, podróży i przygód! Poznaj nasze najciekawsze miejsca na urlop, przydatne porady dla turystów i daj zarazić się pasją do odkrywania świata!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Hotel ze spa
Czy można płacić kartą
Z czego słynie Chorwacja

Jesteś zainteresowany reklamą?