Pojawienie się w domu psa wiąże się ze skompletowaniem psiej wyprawki. Wśród wielu mniej lub bardziej przydatnych gadżetów, najważniejsza jest oczywiście smycz i to, do czego ją przypniemy. Opcje są dwie – obroża lub szelki dla psa. Te drugie okazują się dużo bardziej bezpieczne, zdrowsze i wygodne, niż mogłoby się wydawać. Szelki dają także możliwość zabezpieczenia psa w aucie. Po za tym wyglądają świetnie.
Lepsze od obroży?
Wielu psich trenerów i właścicieli psów uważa, że tylko obroża gwarantuje posłuszeństwo psa. Wiąże się to z nieaktualnym dziś poglądem, że trening psa musi wiązać się z bodźcami bólowymi. Ucisk na szyję, podduszanie, szarpnięcie – to nieprzyjemne doznania, których pies po prostu uczy się unikać. Podobnie było by, gdyby za swoje wybryki pies był karany klapsami. Nie ma to wiele wspólnego z prawdziwym treningiem. Trzeba jednak pamiętać, że szkolenie psa w szelkach, będzie nieco trudniejsze.
Co przemawia na korzyść szelek dla psa? W przeciwieństwie do obroży, nie powodują urazów, takich jak: uszkodzenie tchawicy czy upośledzenie pracy tarczycy. Chronią kręgi szyjne psa, nie powodują ich przeciążenia. Eliminują zagrożenie zaburzeń wzroku związane z naciskiem obroży na tętnicę szyjną. Po za tym są dla psa po prostu wygodne, jeśli zostaną dobrze dobrane.
3 najpopularniejsze rodzaje szelek
- Step in czyli spacerowe
To takie szelki, w które pies musi włożyć przednie łapy, a pasy zapinają się na jego łopatkach. Model jest bardzo popularny, jednak często kupowany w nieodpowiednim rozmiarze. Niektóre marki proponują szelki spacerowe z szerokim panelem na piersiach – taka modyfikacja sprawia, że nie obcierają psa i mogą być stosowane do zabezpieczenia go w aucie.
- Guard
Te szelki dla psa mają bardzo prostą budowę. Składają się z dwóch pasków dystansujących – na dole i na górze. Ten model jest polecany dla większych i lepiej zbudowanych psów. Zapina się zazwyczaj z boku lub u góry, bywają dostępne także w wersji z szerokim panelem na piersiach.
- Norweskie czyli flyballowe
Swoją budową przypominają uprzęż konia: składają się z napierśnika i podbrzusznika. Ich dużą zaletą jest wygodne i szybkie zakładanie. Szelki dla psa w typie norweskim są idealne dla dużych i silnych osobników. Rączka umieszczona na grzbiecie pomaga przytrzymać czworonoga, który lubi wyrywać się na spacerze np. do innych psów.
Bezpiecznie i stylowo
Niepodważalną zaletą szelek dla psa jest to, że pozwalają zabezpieczyć psa podróżującego samochodem. Muszą być mocne, a jednocześnie nie obcierać jego skóry. Konieczny jest szeroki panel na piersiach zamiast zwykłego paska. Ostatnią zaletą szelek jest to, że zmieniają wygląd pupila. Kolorowy materiał może nadać mu ciekawy charakter. Producenci szelek prześcigają się w dostępnych wzorach, jest więc w czym wybierać.