Rodzice często nie wiedzą, jak powinna wyglądać prawidłowo przygotowana apteczka na wyjazd z dzieckiem. Pierwszym krokiem powinien być dokładny przegląd wyposażenia oraz pozbycie się przeterminowanych oraz nieaktualnych preparatów.
Wyposażenie apteczki
Dobór asortymentu jest w dużej mierze uzależniony od wieka dziecka oraz planowanego celu podróży i klimatu tam panującego. Podczas każdego wyjazdu należy pamiętać o książeczce zdrowia dziecka oraz lekach, które są przyjmowane regularnie przez malucha. Warto wcześniej wykupić receptę, żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Jeżeli dziecko jest alergikiem, to bagaż dobrze jest wyposażyć również w mleko modyfikowane oraz słoiczki z obiadami.
Problemy żołądkowe
Bardzo ważne są także probiotyki, które niestety są często pomijane. Ich działanie polega na uzupełnieniu flory bakteryjnej co sprawi, że problemy żołądkowo-jelitowe nie będą występować. Jest to szczególnie ważne podczas podróży, ponieważ wtedy z reguły nie ma bezpośredniego dostępu do toalety. Dobrym pomysłem jest zacząć je przyjmować już kilka dni przed planowanym wyjazdem, ponieważ dzięki temu można się dodatkowo zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup probiotyków, które posiadają rekomendacje oraz zostały poparte klinicznymi badaniami. W podróży przydatne okazują się również elektrolity, których celem jest nawodnienie organizmu. Niestety nie zawsze podczas wyjazdu jest dostęp do wody pitnej, dlatego dobrze jest wcześniej o tym pomyśleć i wyposażyć się w te suplementy.
Leki przeciwbólowe
Do apteczki warto wziąć również leki działające przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Przykładem takiego preparatu jest paracetamol, który można bezpiecznie podawać dziecku już od urodzenia. Jeżeli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną to w żadnym wypadku nie można zapomnieć o lekach antyhistaminowych. Dla dzieci powyżej szóstego roku życia właściwy będzie Aviomarin, który niestety może trochę usypiać. Doskonałą alternatywą jest także wyciąg z imbiru, który można z powodzeniem stosować u dzieci młodszych. Jeżeli dziecko ma mniej niż 3 lata to koniecznie trzeba skonsultować wyjazd z lekarzem. Dla tego przedziału wiekowego nie istnieją żadne leki na chorobę lokomocyjną. Jeżeli wyjazd jest zaplanowany w sezonie letnim to nie można zapomnieć o kremie z filtrem oraz o preparatach na poparzenie słoneczne.
Poparzenia słoneczne
Należy pamiętać, że dzieci są zdecydowanie bardziej podatne na działanie promieni słonecznych i dlatego trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Przydatne na pewno będą także specyfiki odstraszające komary. Ukąszenia tych owadów nie należą do najprzyjemniejszych i powodują opuchliznę oraz swędzenie, dlatego dobrze jest tego uniknąć. Warto wziąć także tabletki na ból gardła, ponieważ może on wystąpić w najmniej oczekiwanym momencie. Wszystkie leki oraz akcesoria medyczne należy przechowywać w suchym miejscu, do którego nie docierają promienie słoneczne. Pozwoli to zachować wszystkie rzeczy w dobrym stanie. Dobrym pomysłem jest zakup torby izolacyjnej, którą można trzymać na podłodze w samochodzie. Zapewni ona odpowiednią temperaturę oraz sprawi, że wszystkie preparaty będą niezmiennie gotowe do użycia.